MANO GYVENIMAS AVIETYNE




2012 m.                                                                

Vasara
 Jaunas mūsų šeimos avietynas.
 Jam tik dveji metai, bet visa šeima jį prižiūri ir jam atiduoda savo širdį. Todėl jis kiekvienam brangus...
Auginame remontantinių Polana ir Polka aviečių rūšis. Mūsų avietynas yra Kelmės rajone, o patys gyvename Kaune. Tad  aviečių didesnį kiekį galime pristatyti visiems esantiems Kaunas - Kelmė kelyje. Dabar dar avietyną plečiame patys, o vėliau bus galima įsigyti ir sodinukų. Apie tai mes tikrai parašysime čia.
Žydinčias avietes prižiūri nuostabios laukinės kamanės. Auginant avietes, buvo proga ir su jomis susipažinti. 
Labai malonios ir draugiškos. Visada leidžia prieiti prie krūmo, skinti. Džiaugiasi bendra draugija... 
Visai kitokios yra atsitiktinai užklystančios laukinės širšės... Visada piktos... Jų visada reikia saugotis, niekada "neužleis" tau krūmelio, jei nori skintis uogas. 
Gerai, kad jos retos mūsų avietyno viešnios.
 Nokstančių uogų laukia mažosios mūsų merginos. 
Kiekvieną rytą jos bėga pasižiūrėti kiek uogų jau prisirpo, kurias jau galima ragauti, o kurių dar reikia palaukti.
 
 O štai ir pagrindinės uogų ragautojos. Joms visada skiriamos pirmosios uogos... 
Bet tai ir garantas jums, kad avietynas auginamas ekologiškas...   
Atbėgai ir skink, rinkis, valgyk... 



 Dieviškas nuostabių uogų skonis... 
Mūsų merginos visada jas valgo su pasimėgavimu, 
nuo savo mažų pirštukų...
 Uogų kekės... Gausios linkstančios kekės... 
Avietynas net žydi iki pat šalnų. 
 Visada vėlyvą rudenį graudu, kad tiek dar uogų, tiek dar žiedų, o jau žiema ant nosies...  
Tačiau ir žiemą galima mėgautis aviečių gėrybėmis: arbatomis, uogienėmis, šaldytomis uogomis ir su jomis keptais pyragais. Apie tai skaitykite puslapyje "Receptai".

2013 m.                                                               

Balandis
Vėlyvas pavasaris. Labai vėlyvas ir iš lėto bunda gamta. Jau balandis į pabaigą eina, o mūsų avietyno nauji daigeliai dar tik po truputį kiša savo viršūnėles. 



2013 m. gegužės pabaiga


Taip lėtai iš žiemos buvo šiais metais avietės. Tačiau vos pašildžius saulutei per pusantro mėnesio subujojo... 
Ir avietės, ir žolė...  Tik spėk pjauti...
Pernai panašiai nuo tokių aviečių skynėm pirmas uogas liepos pabaigoje. :-)
2013 m. pats birželio vidurys
Šiemet visą Lietuvą siaubia grambuoliai, dar kitaip vadinami karkvabaliais ar grikinukais. Neaplenkė šie "bjaurybės" ir mūsų avietyno. Puolė tiek dideli, tiek maži. Po jų anplūdžio aviečių lapai švietė lyg voratinklis. Ir tik pasakoje apie Coliukę jie pavaizduoti lyg džentelmenai, avietyne jie buvo tikri siaubūnai.

Didysis grambuolys, labai didelis atrodė. Vaikai bijojo, net į avietyną eiti.
Pasiskaičius įvairių straipsnių apie juos, kad lapų graužimas nėra didžiausia nelaimė. Blogiausia nelaimė, kad jie kiaušinėlius deda į dirvą palei augalo šaknis, iš kurių išsirita lervos. Jos 3-4 metus minta žemėje augalų šaknimis, kol subręsta. O tai reiškia, kad po kokių 4-rių metų avietyno gali ir nebelikti. :-(
Teko imtis drastiškų priemonių kol nevėlu, kol dar nežydi avietynas, kad nepakenkti uogoms. Apie tai galima pasiskaityti puslapyje "Kenkėjai ir ligos".



2013 m. rugpjūčio pabaiga
 Po įvairių  šių metų išbandymų sulaukėm ir gražaus derliaus. Pirmosios uogos pasirodė po Žolinės (08-15 d.). Uogų daug, dera gerai, tik sirpsta lėtai. Trūksta saulės intensyvumo ir šiais metais pakankamai vėsios naktys sirpina uogas iš lėto. Už tai turguose jau beveik mėnuo jų kaina beveik nekrinta. Daug kur pirmųjų uogų litras kainavo 12 Lt, šiuo metu - 1o Lt. 
 
Pirmųjų uogų ragautoja - mūsų mažoji. Tradicijos nesikeičia. Pirmosios uogos atitenka vaikams. Kaip ir pernai, uogos didelės ir skanios. Padidėjo dieną tik kamanių. Jų gausa mergiotes gasdina eiti vienom skinti uogas. Bet neatbaidė nuo uogų. Juk visada skniausios būna pačių nusiskintos nuo krūmo. Tad skina neskubėdamos, apsižiūrėdamos ar nėra kamanių... :-)   
 O uogos iš tiesų gražios, didelės...
Be galo smagu tokias skinti... Didelės, sultingos, tvirtos...
Čia mūsų Polka rūšies avietės.
Kai ant krūmo raudonuoja begalės uogų, 
kai gali skinti ir valgyti. 
Žinai, kad tai tavo užauginta... Ekologiška...
Nieko nėra maloniau, nieko nėra gaiviau ir skaniau...



2014 m.                                                               


Pavasaris

 Šiais metais pasodinom dar šiek tiek sodinukų. Kai prigis visi, sustiprės tikrai galėsim drąsiai sakyti, kad turim 1000 sodinukų, o gal dar ir daugiau, nes sodintos prieš 2,5 metų, šalia jau ne vieną jauną, naują krūmelį užaugino.

Šiais metais gražios dienos, bet šaltos naktys lėtai lėtai aviečių krūmelius augina...


              Tykus vakaras jaunajame avietyne švelniai šviečiant pilnačiai.

Vasara

 Nekantraudami laukiam šių metų aviečių derliaus. Stebime kaip žydi, kaip nužydėjus susiformuoja uogytė ir kaip saulei kaitinant ji vis didėja ir didėja. Džiugus laukimas ir didelis nekantrumas.

Pirmaisiais metais matėsi sodinukų krūmeliai, o šiemet jau jie visiškai susilieja į aviečių eiles. Gražu kai jos raudonuoja.




 Birželio - liepos mėnesiais rekomenduojama tręšti medžio pelenais, kad uogos būtų skanios ir saldžios. O kadangi šio gėrio per žiemą prikaupėm, tad paskutinį birželio savaitgalį buvo proga juos naudingai išbarstyti. :-)
Juk pelanai labia vertinga trąša, turinti kalcio, kalio ir fosforo, jie didina derlių, skanina uogas, jos būna tvirtesnės, o taip pat nurūgština dirvą. Juos barstau kasmet. 
 
  Jaunoji aviečiautoja. 
Skaniausios uogos 
yra pačios nuskintos 
nuo krūmo.
Avietynas rugpjūčio mėnesio rūke.

Šiais metais sausas ir net karštas ankstyvas pavasaris, paskui netikėti atšalimai, pakankamai sausa vasara žydėjimo metu, subrandino gana mažas uogas. 
Kai kur jų beveik nebuvo, sako "išdegė". 
Šiais metais nebuvo net miško aviečių, tad uogų kaina turguose pakilo. 08.21 d. Šiauliuose 1 kg aviečių kainuoja 12-14 Lt. Pernai tokiu metu prekiavome po 8-10 Lt.
Mūsų avietynui šie metai taip pat buvo sunkoki.
Tikiuosi, kad kiti metai bus palankesni tiek augintojams, tiek uogas mėgstantiems pirkėjams.

2015 m.                                                                

Šiais metais buvo labai sausa, tad uogos augo sunkiai. savo avietyne neturime laistymo sistemos, tad šiais sausros metais jos labai pasigedom. Su kibirais neprinešiosi, o lietaus nebuvimas džiovino ne tik kaimuose šulinius, bet ir neleido augti gausiam derliui. Lyginant su 2014 metais, derlius buvo daugiau nei dvigubai mažesnis. Aišku, tokie orai ir euro įvedimas koregavo ir rinkos kainas, kilogramas šių skanių uogų kainavo nuo 4 iki 2,5 € (13,8-8,6 Lt).
Džiaugiamės savo avietynu, jame dirbti būna tikras malonumas ir atgaiva. Atvažiavę pagelbėti giminės, komentavo, kad sunku, kam jums to reikia. Tikriausiai, kiekvienam skirtas savas darbas ir jo teikiami džiaugsmai. Ir nepaisant, kitų skeptiškumo, mes ir šį vėlų rudenį sodinam naujus sodinukus - plečiamės.
Nes mums tai teikia džiaugsmą.


2016 m.                                                                

Dar vieneri nuostabūs metai avietyne. Šiais metais jau liepos pabaigoje ragaujam pirmąsias uogas. Ir labai laukiam uogų skynimo meto, kuris prasideda po Žolinės. O šiais metais, nors birželis ir buvo labai karštas ir sausas, bet liepos lietūs viską kompensavo ir derlius bus gausus. Geras derlius mums - gera kaina pirkėjams. Smagu parduoti uogas už tokią kainą, kai pirkėjas ja džiaugiasi... Nors sakoma, kad kiekviena uoga turi savo pirkėją. :-)
Dirbi tarp aviečių, rūpiniesi, kad jos gražiai augtų ir derėtų ir savo darbu negali atsistebėti: čia aš taip gražiai auginu ar Dievulis?
 Priekyje jaunos avietės, kurios sodintos 2015-ųjų metų rudenį. Dėl sauso birželio labai sunkiai augo, tad eksperimentavau ir laisčiau dilgėlių srutomis. :-) Nežinau ar padėjo, bet ir nepakenkė.


Pirmosios vaikų lauktos uogos...



Komentarų nėra:

Rašyti komentarą